KONTAKTY
Úvod » Pro začátečníky
Následující řádky jsou určeny pro vás, co máte doma chrtí plemeno, se kterým by jste chtěli zkusit dostihový sport, ale nevíte, zda ho to bude vůbec bavit, a jak to svého chrtího kamaráda případně naučit. Samozřejmě záleží především na majiteli, v jakém věku svého psa začne s dostihovými dovednosti seznamovat. Každopádně doporučujeme s tréninkem na dráze začínat nejdříve cca kolem věku 12 měsíců či později. Ale s přípravou doma můžete samozřejmě začít i dříve, kdy si vytvoříte střapec (stačí nastříhat igelitové tašky na proužky, v půlce je přehnout, svázat a přivázat provázek, případně si z toho udělat udici pro snazší obsluhu) a naučíte psa, že je to výborná hračka, které se nemusí bát, že je velká legrace ho lovit jako kořist. Nenechávejte střapec psovi volně k dispozici, aby jej nezničil a hlavně aby se učil, že je to "organizovaná" hra, která má svoje pravidla. Hra se střapcem se mu tak neomrzí a bude na něj s nadšením reagovat.
Na naší dráze v Lednici jsou 2 možnosti k tréninku. Tréninkové běhy jsou možné v den pořádání dostihu (ty jsou určeny spíše již pro zkušenější psy) nebo při samostatném tréninku mimo dostih. Pro začátečníky jsou určitě vhodnější tréninky mimo dostih, kdy je na všechno více klidu a času než při shonu v den dostihu. Termíny tréninků s předstihem zveřejňujeme na našem webu a profilu na FB. Na tréninky je nutné se předem přihlásit. Tréninkové běhy při dostihu se platí předem převodem na účet. Trénink mimo dostih se platí na místě v den pořádání. Ceny jednotlivých běhů najdete v našem ceníku.
Protože tyto informace jsou určeny pro začátečníky, bude dále popsán postup při tréninku mimo dostih. Po příjezdu se jděte nahlásit pořadatelům a zaplatit běhy. Určitě se neostýchejte říct, že jste naprostí začátečníci. Se vším vám poradíme a vysvětlíme.
Jako první krok doporučujeme zkusit psa pustit na rovinku (běh od velkých boxů do cílového písku – 120 m), zjistíte tak, jak pes na návnadu reaguje, jak moc ho návnada zajímá. Pokud mu to sepne hned a bude ji bez váhání sledovat, může se pak pustit např. třeba "ze zatáčky", což je delší rovinka. Pes se tak učí běh zatáčkou, aby nevybíhal na kladku, ale držel se vnitřního hrazení. To nebude umět hned, proto se to psům postupně dávkuje. Pokud má pes ze začátku se střapce smíšené pocity, není si jistý, co se po něm chce, určitě ho povzbuzujte, běžte/hoňte návnadu s ním a podpořte ho v jejím "lovu". V cíli psa nechte si se střapcem dostatečně pohrát, aby byl dostatečně odměněn za svoji snahu, za ulovení. K těmto prvním běhům není nutné žádné dostihové vybavení. Pro psa to má být zábava, takže určitě je třeba ho dostatečně chválit a motivovat. S postupnou fixací na návnadu, přivykáním si na tento druh činnosti (pes si to velmi rychle spojí, co ho po příjezdu na dráhu bude čekat, že se bude běhat) a rostoucí jistotou můžete začít postupně přidávat délku dráhy od protilehlé rovinky a následně vedle malého boxu. Pokud toto pes s jistotou zvládá, můžeme přidat dostihový košík, pokud na něj již není zvyklý z dřívějška a dečku. Pokud pes umí spolehlivě oběhnout sám celý ovál soustředěný na návnadu (bez zastavování, hledání majitele, vracením se apod.), přichází čas, učit se probíhat otevřeným boxem, pak zavřeným boxem vpředu a nakonec zavřeným boxem vpředu i vzadu. Dalším krokem je, naučit psa běhat s dalšími psy, aniž by si s nimi chtěl hrát, nebo se jich bál a zastavil se, nebo je dokonce napadal. I toto dělejte postupně a nejlépe se zkušenými psy, u nichž víte, že s nimi váš pes nezíská žádnou špatnou zkušenost, kterou by jste museli napravovat (což se nemusí vždy povést). Další psy do společných běhů přidávejte postupně a stejně tak po celou dobu trénování, vždy pečlivě čtěte svého psa. Budete vědět, zda je vše v pořádku, že s ničím nemá problém a můžete přistoupit k dalšímu kroku v učení. Toto neváhejte případně konzultovat buď s našimi pořadateli nebo zkušenými majiteli, kteří běh vašeho psa viděli. V začátcích je vždy dobré, když se na běh psa dívá někdo zkušený, aby vyhodnotil, jak to psovi jde a mohl vám poradit, co s ním dělat dál. Někteří jsou talenti od přírody a zvládají bez problémů nástrahy dráhy velmi přirozeně, pak není samozřejmě nutné postupovat po jednotlivých krocích příliš dlouho. Ale za ty roky zkušeností se vždy potvrdilo, že není kam spěchat!!!
Důležité je také psa řádně rozběhat před během. Při mírném vyklusávání se prokrvuje a zároveň dostatečně okysličuje krevní oběh a svaly. Poté je jedinec řádně připraven na běh, aniž by zatěžoval organizmus. Stejně tak i po běhu je důležité psa řádně projít, aby se vydýchal a dostal ze svalů nahromaděnou kyselinu, která může způsobit křeče.Je velmi důležité si uvědomit, že se jedná o sport a pokud se mu se svým psem budete chtít věnovat, přistupujte k němu jako ke sportovci. Je důležité dopřát mu kvalitní stravu + pracovat na jeho skvělé fyzické kondici + dát mu i čas na regeneraci. Ale to jsou již další samostatná obsáhlá témata.
Nezbývá než popřát trpělivost a hlavně, ať to vašeho psího kamaráda i vás baví!!